wtorek, 20 sierpnia 2013

Słów kilka o autorach

                                                                            Hej !!!

W tym poście chciałam wam przedstawić dokładniej kilku znanych autorów książek, których znacie lub których nie znacie :) By nie przedłużać zapraszam na dalszą część posta.                     John Ronald Reuel TolkienUrodzony 3 stycznia [ tego samego dnia i miesiące co ja :) ] 1892 r. w Oranii. Angielski pisarz , filolog i pisarz. Jako autor powieści Władca Pierścieni której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia, stał się jednym z prekursorów współczesnej literatury fantasy.

Jest autorem wielu opowieści rozgrywających się w mitycznym świecie: powieści Hobbit - czyli tam i z powrotem, Władca PierścieniSilmarlilon (nie uporządkowanego jako spójna całość narracyjna przez Ronalda – książkę przygotował do druku jego syn Christopher Tolkien ) oraz kilku krótkich form, opowiadań niezwiązanych lub luźno związanych z wielką mitologią, tzw. Legendarium Śródziemia (zawartej w 12-tomowej History of the Middle-earth, opracowanej i wydanej przez Christophera Tolkiena).

                                                         

                                 Cornelia Funke

Cornelia Funke (ur. 10 grudnia 1958 w Dorsten w Niemczech ) – autorka książek dla dzieci i młodzieży, nazywana "niemiecką Rowling". Z wykształcenia pedagog oraz ilustratorka książek, pracowała jako przedszkolanka. Ilustrowanie książek zainspirowało ją do pisania własnych tekstów.
Międzynarodową sławę w 2002 roku przyniósł jej Król Złodziei, którego pierwsze brytyjskie wydanie zostało wykupione w ciągu jednego dnia. W USA "Król Złodziei" przez 20 tygodni zajmował czołowe miejsca w rankingach bestsellerem (m.in.The New York Times ). Książka została przetłumaczona na 23 języki.
Światowym bestsellerem stała się pierwsza część "Atramentowej trylogii", Atramentowe serce (2003), której ekranizacją w Hollywood dla New Line Cinema zajął się producent "Władcy Pierścieni" Mark Odresky. Film wyreżyserował Iain Softley ("K-PAX", "Miłość i śmierć w Wenecji"), w roli głównej wystąpił Brendan Fraser. Premiera odbyła się wiosną 2007 roku.


                                                          


                                 Stephenie Meyer

ur. 24 grudnia 1973 w Hartford) - amerykańska pisarka. Autorka powieści Intruz i cyklu Zmierzch, składającego się z czterech części.


Pierwsza z części cyklu Zmierzch została wydana w USA w październiku 2005 (w Polsce 1 stycznia 2007). W listopadzie Zmierzch znalazł się na piątym miejscu na liście bestsellerów New York Timesa.
Wkrótce Meyer wydała drugą część cyklu, Księżyc w Nowiu , we wrześniu 2006 (w Polsce 1 stycznia 2007). Zadebiutowała na piątej pozycji liście New York Timesa. W drugim tygodniu znalazła się na pierwszym miejscu i utrzymywała się na nim przez jedenaście tygodni. W sumie Księżyc w nowiu na liście figurował przez ponad pięćdziesiąt tygodni.
10 kwietnia 2007 roku jedno z opowiadań Stephenie znalazło się w zbiorze Bale maturalne z piekła (Prom Nights from Hell).
5 maja 2007 została wydana specjalna edycja Księżyca w nowiu, z dodatkowymi tatuażami, plakatem z okładką trzeciego tomu oraz jej pierwszym rozdziałem.
7 sierpnia 2007 (w Polsce 18 kwietnia 2008) została wydana trzecia część Zmierzchu - Zaćmienie. Wszystkie trzy części spędziły na topliście New York Timesa aż 143 tygodnie.
6 maja 2008 roku Meyer wydała swoją drugą już powieść nie związaną ze Zmierzchem - Intruz.
31 maja 2008 roku wyszło specjalne wydanie Zaćmienia zawierające okładkę czwartej części Przed Świtem i jej pierwszy rozdział oraz napisy na koszulki "Team Edward" i "Team Jacob".
2 sierpnia 2008 (w Polsce 25 marca 2009) wyszła ostatnia część sagi Zmierzchu - Przed Świtem. W pierwszym dniu (w USA) sprzedano ok. 1.3 miliona egzemplarzy.
16 czerwca 2010 wyszła książka "Drugie życie Bree Tanner", na motywach "Zaćmienia"                                              
info. Wikipedia
zdj. Grafika Google1 komentarz:

  1. Szczerzę powiem, że o Cornelia Funke nie słyszałam i postanowiłam nieco się zagłębić w jej twórczość.

    OdpowiedzUsuń